Co to jest aparat ortodontyczny samoligaturujacy?

Trzeba przyznać, że ortodontyczny aparat samoligaturujący to interesujący temat. Pojawia się jednak pytanie czym się różni od zwykłego aparatu oraz czy leczenie tą metodą jest lepsze i ile kosztuje? No cóż, aparaty ortodontyczne samoligaturujące (systemy samoligaturujące) to nowoczesne stałe aparaty ortodontyczne, które dają nowe możliwości leczenia wad zgryzu. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący aparatów ortodontycznych samoligaturujących oraz tego, jak one działają. Przeczytaj go koniecznie!
Jak wygląda leczenie ortodontyczne?
Zacznijmy od tego, że leczenie ortodontyczne może być prowadzone najogólniej rzecz biorąc aparatami ruchomymi lub stałymi. Generalnie rzecz ujmując aparaty stałe to zamki (porcelanowe, kompozytowe lub metalowe elementy), przyklejone do każdego zęba, połączone metalowym łukiem, który wkłada się do poziomo leżącej szczeliny w zamkach, zwanej slotem. Zwykle, w zamkach tradycyjnych łuk jest mocowany ligaturą metalową lub elastyczną (gumką). Musisz wiedzieć, że podczas leczenia ważne jest, aby metalowy łuk luźno przesuwał się w szczelinie zamka. Przede wszystkim, w tradycyjnym aparacie (ligatury metalowe lub elastyczne) dociskanie łuku do zamka poprzez ciasną ligaturę ogranicza możliwość jego przesuwania. W związku z tym, z tego powodu opracowano zamek samoligaturujący, w którym tarcie jest maksymalnie zredukowane. Chodzi oto, że posiada on swego rodzaju "klapkę", którą się otwiera i zamyka podczas wymiany łuków. Następnie łuk przesuwa się w szczelinie zamka z minimalnym oporem. Generalnie rzecz ujmując sytuacja taka ma w założeniu przyspieszać leczenie.
Na czym polega system bezligaturowy?
Przede wszystkim, w systemie bezligaturowym stosuje się specjalnie szerokie kształty łuków, dzięki czemu można w większym zakresie poszerzyć łuk zębowy. Oczywiście tylko w granicach fizjologicznych, wyznaczonych przez budowę kości. W związku z tym, jeśli w łuku zębowym stwierdzamy duży brak miejsca, nie pomogą nawet zamki samoligaturujące. Generalnie rzecz ujmując aparaty samoligaturujące mogą być stosowane zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych bez ograniczeń wiekowych. Oczywiście, niestety, ale bardziej skomplikowana konstrukcja jest droższa. Musisz być świadom także tego, że delikatny mechanizm może ulec uszkodzeniu, np. przez gromadzący się kamień nazębny. Natomiast co do zmniejszenia ilości, czy częstości wizyt, to można przyjąć, że w prostszych wadach jest to możliwe, podobnie jak względne skrócenie czasu leczenia. Przede wszystkim, w każdej jednak sytuacji trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że stosowane podczas leczenia ortodontycznego techniki i rodzaje aparatów dobierane są indywidualnie do przypadku.
Jeśli myślisz nad kupnem aparatu samoligaturującego to przejrzyj dostępne w Internecie oferty, na pewno znajdziesz coś idealnego dla siebie!

Kategorie: Ortodoncja,