Kim tak właściwie jest ortodonta?

Ortodonta jest to lekarz stomatolog specjalizujący się w profilaktyce i leczeniu wad zgryzu, a także wad szczękowo-twarzowych. Co ciekawe, kiedyś ortodonta zajmował się głównie dziećmi i młodzieżą. Musisz wiedzieć, że rozwój ortodoncji sprawił jednak, że dziś możliwe jest poprawianie wyglądu uzębienia nie tylko u dzieci i młodzieży, ale także u dorosłych. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, kim jest i czym zajmuje się ortodonta. Przeczytaj go koniecznie!
Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Zacznijmy od tego, że leczenie ortodontyczne nie tylko umożliwia prawidłowe ustawienie zębów, korektę wady zgryzu, ale i osiągnięcie właściwych proporcji dolnego i środkowego odcinka twarzy. W związku z tym, coraz częściej ortodoncja nazywana jest także ortopedią szczękową czy zachowawczą ortopedią szczękową.
Czym zajmuje się ortodonta?
Generalnie rzecz ujmując ortodonta pomaga nawet osobom, które utraciły już zęby i ubytki zamierzają uzupełnić za pomocą implantów, w przypadkach kiedy nie jest to od razu możliwe, z powodu braku miejsca (zęby sąsiadujące przechyliły się w kierunku ubytku). Natomiast błędnym jest założenie, że terapia ortodontyczna ma na celu jedynie poprawę estetyki twarzy. Chodzi przede wszystkim oto, że właściwe uszeregowanie zębów umożliwia właściwą higienę uzębienia, chroni więc przed próchnicą, a nawet poprawia funkcjonalność zgryzu i zmniejsza napięcie mięśni oraz stawów. Musisz także wiedzieć o tym, że prawidłowy zgryz chroni przed nadmiernym kamieniem nazębnym i chorobami przyzębia, zwłaszcza powszechną parodontozą. Dodatkowo ma także wpływ na poprawę wymowy.
Warto wspomnieć także o tym, że ortodonta koryguje przede wszystkim: tyłozgryzy, np. gdy zęby górne są znacznie wysunięte przed zęby dolne, przodozgryzy, np. gdy zęby przednie dolne są przed zębami górnymi, zgryzy krzyżowe, czyli gdy którykolwiek z zębów dolnych jest położony na zewnątrz w stosunku do zębów górnych, stłoczenia: z powodu braku miejsca zęby są obrócone lub położone na zewnątrz albo do wewnątrz w stosunku do innych zębów, szparowatość: z powodu nadmiaru miejsca zęby są tak położone, że nie kontaktują ze sobą, a między nimi znajdują się widoczne "szpary" oraz problemy związane z zębami nadliczbowymi, brakami w uzębieniu, rozwojem szczęki, bądź żuchwy. Ponadto ortodonta zajmuje się takimi problemami, jak: zgryzy otwarte, czyli takie, gdy zęby górne nie kontaktują się z dolnymi oraz zgryzy głębokie: zęby górne zakrywają zęby dolne powyżej normy (prawidłowe ułożenie jest wtedy, gdy w odcinku przednim zęby górne zakrywają zęby dolne od 1/3 do 2/3 ich wysokości)
Dlatego też, jeśli zaobserwujesz którykolwiek z tych problemów w u dziecka lub zwróci ci na niego uwagę stomatolog, nie zwlekaj z konsultacją u ortodonty. Musisz być świadomy tego, że problemy ortodontyczne rzeczywiście można leczyć w każdym wieku, ale w przypadku dzieci jest to najłatwiejsze.

Kategorie: Ortodoncja,