Rodzaje aparatów ortodontycznych!

Trzeba przyznać, że aparaty ortodontyczne służą wyrównywaniu i właściwym ustawianiu zębów w łukach zębowych, leczeniu wad zgryzu, przywracaniu poprawnego zwarcia między szczęką, a żuchwą. Przede wszystkim dostępne są aparaty stałe oraz ruchome, a wśród aparatów ortodontycznych wyróżniamy aparaty zdejmowane (ruchome) i stałe. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący aparatów ortodontycznych. Przeczytaj go koniecznie!
Aparat ortodontyczny ruchomy
Zacznijmy od tego, że aparat ortodontyczny ruchomy zbudowany jest z akrylowej płytki, klamer i łuków z drutu, dopasowanych do zębów. Zwykle zaleca się je głównie u dzieci między 4, a 12 rokiem życia, w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe. Generalnie jego skuteczność zależy w dużej mierze od czasu jego użytkowania. Musisz wiedzieć, że minimalny czas noszenia aparatu to 4 godziny w ciągu dnia i całą noc. Jednak przy dobrej współpracy pacjenta można osiągnąć zadowalający efekt leczenia.
Aparat ortodontyczny stały
Generalnie rzecz ujmując stały aparat ortodontyczny zbudowany jest z: zamków, które naklejane są na zęby przy użyciu specjalistycznego kleju, ligatur utrzymujących łuk w zamkach, najczęściej są to tzw. gumeczki, których kolor możemy sobie wybierać, łuku, czyli drutu, który jest przymocowany do zamków za pomocą ligatur, wywierając siłę na poszczególne zęby. Przede wszystkim, dzięki temu mogą być one przesuwane, bądź obracane wokół własnej osi. Natomiast wśród dostępnych typów aparatów stałych, możemy wyróżnić przede wszystkim aparaty ortodontyczne: aparat ortodontyczny metalowy standardowy - najczęściej stosowany, jest to najtańszy z dostępnych aparatów stałych, dzieli się na aparaty z zamkami tradycyjnymi oraz z zamkami 'mini', czyli mniejszymi od poprzednich).
Aparat ortodontyczny estetyczny
Warto wspomnieć o aparacie ortodontycznym estetycznym, wśród których ze względu na przezierność wyróżniamy: bardziej mleczne, ceramiczny, bardziej przezroczyste: szafirowy. Natomiast zamki aparatu estetycznego są trochę większe niż standardowe metalowe i bardziej wypukłe. Dodatkowo taki aparat wymaga stosowania tzw. białej diety, czyli unikania pokarmów i napojów przebarwiających, a także niewskazane jest palenie, gdyż powoduje to przebarwianie się ligatur.
Aparat ortodontyczny tytanowy - dla alergików
Przede wszystkim aparat dla alergików jest pozbawiony zawartości niklu, dlatego wskazany jest u osób zgłaszających w wywiadzie uczulenie. Ponadto zbudowany jest ze stopów tytanowych, dzięki czemu wykazuje wysoką biokompatybilność. Co ciekawe, koszt jest niewiele wyższy od standardowego aparatu metalowego.
Aparat ortodontyczny samoligaturujący
Przede wszystkim w aparacie tym nie stosuje się ligatur. Zwykle łuk utrzymywany jest w zamku za pomocą specjalnej 'klapki', natomiast dzięki brakowi ligatur zminimalizowane zostaje tarcie, co w połączeniu z zastosowaniem biologicznie zbalansowanych sił skraca czas leczenia i pozwala na rzadsze wizyty kontrolne (nawet raz na 2 miesiące).

Kategorie: Ortodoncja,