Jakie są rodzaje aparatów do zębów?

Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach stały aparat na zęby jest dość powszechnym zjawiskiem. Nie da się zaprzeczyć temu, że przede wszystkim wynika to z faktu, że coraz więcej osób boryka się z wadami zgryzu, a korygowanie ich należy do głównych funkcji, jakie posiada stały, jak również ruchomy aparat. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący aparatu na zęby. Przeczytaj go koniecznie!
Moda na aparaty na zęby!
Zacznijmy od tego, że od wielu już lat możemy zaobserwować tendencję, że coraz więcej ludzi decyduje się na założenie tej metalowej ozdoby na własne zęby, co nie zawsze jest koniecznością niemalże odgórnie narzuconą przez lekarza stomatologa. Trzeba przyznać, że aparat na zęby coraz częściej jest pożądany ze względu na fakt, iż ludzie coraz większą uwagę przywiązują do swojego wyglądu. Przede wszystkim, wielu z nich właśnie z powodu chęci posiadania perfekcyjnego wyglądu decyduje się na stały aparat na zęby.
Dlatego, obserwując taką tendencję śmiało możemy powiedzieć, że producenci aparatów starają się ponad wszelką miarę zaspokoić oczekiwania potencjalnych klientów. Oczywiście niegdyś aparat na zęby był wytwarzany w postaci tytanowych płytek, których nie dało się nijak ukryć. Jednak obecnie mamy co najmniej kilka opcji do wyboru, wśród których znajdują się aparaty bardziej i mniej widoczne. Generalnie, to bowiem ze względu na ich przezierność najczęściej wybieramy ten lub też inny model. Trzeba przyznać, że nierzadko wybieramy nawet droższy aparat na zęby, ponieważ ważniejszy jest dla nas sam komfort psychiczny, to, że podobamy się samym sobie, niż kwota, jaką będziemy musieli dopłacić za aparat wykonany z innego materiału.
Z czego wykonany jest aparat na zęby?
Generalnie rzecz ujmując standardowy aparat na zęby, a jednocześnie ten najczęściej stosowany, wykonany jest z metalu. Zwykle dobierany jest tylko rodzaj zamka, ponieważ może on być wielkości normalnej, a więc duży lub też mniejszy. Poza ty wśród aparatów metalowych można znaleźć tytanowy aparat na zęby, który przeznaczony jest dla osób, które uczulone są na metale. Natomiast alergicy nie muszą się zatem obawiać, że po założeniu takiego aparatu wystąpi u nich uczulenie. Tytanowy aparat na zęby wykazuje bardzo wysoką biokompatybilność, co również warte jest uwagi. Innym rodzajem są aparaty estetyczne, a więc ceramiczne lub szafirowe. Dzięki temu, że są one mniej widoczne na zębach, dają większy komfort estetyczny.
Warto wspomnieć także o tym, że niekiedy można stosować aparat na zęby samoligaturujący. Przede wszystkim, od tych standardowych różni się on tym, że nie posiada ligatur, a jego łuk utrzymywany jest w zamku przy pomocy specjalnej klapki. Poza tym wśród tych aparatów na zęby również wyróżniamy zamki metalowe lub kosmetyczne, zastosowane w zależności od wymagań pacjenta.

Kategorie: Ortodoncja,