Wybielanie zębów - czy to jest bezpieczne?

Trzeba przyznać, że wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Jednak zanim się na niego zdecydujemy, powinniśmy wiedzieć, że każda z metod wybielania w inny sposób oddziałuje na nasze zęby i dziąsła. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego od czego więc zacząć, by odpowiednio dobrać metodę. Przeczytaj go koniecznie!
Czy wybielanie zębów jest bezpiecznie?
Zacznijmy od tego, że wyniki badań nastrajają optymistycznie. Generalnie wskazuje się, że obecnie stosowane metody wybielania zębów zapewniają pacjentowi, zarówno skuteczność, jak i bezpieczeństwo. Poza tym preparaty stosowane przy wybielaniu są nawet łagodniejsze dla zębów niż kwasy zawarte w pożywieniu! Musisz wiedzieć, że czasami preparaty te mogą pozytywnie oddziaływać na nasze zęby dzięki fluorowi czy azotanowi potasu, które remineralizują szkliwo. Oczywiście istnieje jednak wiele przeciwwskazań do poddania się zabiegowi wybielania, dlatego najpierw powinniśmy udać się po poradę do dentysty. Pamiętaj, że wizyta konsultacyjna to ważny element, który przybliży nas do posiadania białych zębów. Najpierw stomatolog obejrzy nasze uzębienie, przeprowadzi wywiad i zaleci optymalną w danym przypadku metodę, uwzględniając czynniki fizyczne, zdrowotne i finansowe.
Czy są jakieś przeciwwskazania do wybielania?
Generalnie rzecz ujmując nie wybiela się zębów mlecznych, odradza się również wybielania zębów stałych u osób bardzo młodych. Poza tym kobiety w ciąży także są zmuszone do odłożenia zabiegu w czasie, co wiąże się z niedostatecznym udokumentowaniem działania preparatów stosowanych przy wybielaniu zębów. Ponadto wybielanie nie jest też wskazane u osób z nadwrażliwością zębów oraz u osób z obnażeniem szyjek zębowych (ryzyko nasilenia bólów), a także w przypadku uczuleń, rozległej próchnicy czy nieszczelnych wypełnień. Jednak w ostatnim wypadku preparaty stosowane przy wybielaniu mogą drażnić miazgę zębów. Natomiast jeśli lekarz dentysta stwierdzi, że kwalifikujemy się do zabiegu wybielania zębów, przejdziemy odpowiednie zabiegi przygotowawcze. Pamiętaj też o tym, że zęby przed wybielaniem trzeba oczyścić z osadu lub kamienia oraz je wyleczyć.
Jak wygląda profesjonalne wybielanie zębów?
Przede wszystkim, profesjonalne wybielanie zębów możemy przeprowadzić za pomocą: metody nakładkowej, stosowanej przez pacjenta samodzielnie, przy pomocy wykonanej wcześniej w gabinecie specjalnej szyny, którą wypełnia się preparatem wybielającym. Lub za pomocą metody naświetleniowej, przeprowadzanej jedynie w gabinecie stomatologicznym. Jednak w przypadku metody nakładkowej efektem zabiegu jest wyraźne wybielenie zębów, które utrzymuje się przez całe lata. Poza tym, co jakiś czas (np. raz na kilkanaście miesięcy) można zastosować wybielanie przypominające.

Kategorie: Wybielanie zębów,