Wybielanie zębów - na czym to polega?

Nie da się zaprzeczyć, że białe, zdrowe zęby to niewątpliwie piękny widok. Musisz jednak wiedzieć, że nie zawsze regularne mycie wystarcza, by mieć perłowo-białe zęby. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący wybielania zębów. Przeczytaj go koniecznie!
Czym w ogóle jest wybielanie zębów?
Zacznijmy od tego, że wybielanie to po prostu rozjaśnianie zębów pokrytych przebarwieniami powstałymi wskutek upływu wieku, zażywania leków, spożywania pokarmów oraz używek, np. nikotyny i alkoholu. Polega to na tym, że żel do wybielania wnika w głąb zęba, dokonując zmian w cząsteczkach pigmentu, czyli barwnika. Dzięki temu zęby nie są pozbawiane minerałów ani nie dochodzi do ich uszkodzenia, a wręcz przeciwnie – w przypadku niektórych preparatów wybielających szkliwo zębów (twarda, zewnętrzna powłoka na zębach) jest podczas zabiegu dodatkowo utwardzane. Ponadto dobre preparaty wybielające mają neutralne pH.
Jakie są metody wybielania zębów oraz które z nich są obecnie popularne?
Generalnie rzecz ujmując są dwa sposoby wybielania – samodzielne wybielanie w domu i profesjonalne wybielanie zębów u dentysty. Trzeba przyznać, że oba sposoby cieszą się obecnie dużą popularnością. Jednak wybielanie w gabinecie dentystycznym jest lepsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Pomimo to wiele osób, które chcą uzyskać biały kolor zębów, próbuje jednak metody domowej.
Czy profesjonalne wybielanie daje większe korzyści od wybielania domowego, a jeżeli tak, to jakie?
Przede wszystkim, godne polecenia jest wybielanie zębów pod kontrolą lekarza. Dlatego warto skonsultować się z dentystą, zanim rozpocznie się samodzielne wybielanie w domu. Najpierw przeprowadzona jest kontrola i diagnostyka uzębienia, a uzyskane porady przyczynią się do osiągnięcia lepszych rezultatów. Natomiast brak profesjonalnej kontroli może doprowadzić do uszkodzeń i bólu zębów.
Jakie warunki musi spełniać uzębienie, by można było wykonać zabieg wybielania oraz kto może wybielić sobie zęby a kto nie?
Polecane jest wybielanie, gdy zęby są zażółcone lub poszarzałe wskutek upływu wieku, ponieważ żółtawe i równomierne przebarwienia dadzą się łatwiej i lepiej wybielić. Jednak w przypadku białawych plam lub poprzecznych pasków powstałych podczas wzrostu zębów rozjaśnianie staje się bardziej skomplikowane. Dlatego na pewno warto przed wybielaniem wybrać się do dentysty i sprawdzić stan uzębienia, między innymi: czy zęby nie są dziurawe, czy wypełnienia i korony są szczelne oraz czy dziąsła są zdrowe (nie ma w nich stanów zapalnych). Poza tym dzieci nie powinny raczej wybielać zębów. Ponadto trzeba wiedzieć, że wszystkie wypełnienia i korony nie ulegną rozjaśnieniu.
Jak przebiega wybielanie zębów oraz ile czasu na to potrzeba?
No cóż, pierwszym krokiem jest zawsze profesjonalne czyszczenie zębów – zwykłe mycie zębów w domu nie wystarczy. Potem lekarz stomatolog sprawdza zęby według podanych wyżej punktów i ustala z pacjentem stopień rozjaśnienia. Zwykle, profesjonalne wybielanie zębów u dentysty trwa zazwyczaj tylko godzinę, trzeba je jednak powtórzyć, jeżeli za pierwszym razem nie można osiągnąć oczekiwanego rozjaśnienia.

Kategorie: Wybielanie zębów,