Biały uśmiech - czyli jak dbać o zęby!

Trzeba przyznać, że każdy marzy o śnieżnobiałym uśmiechu. Pamiętaj także o tym, że jednak wybielając zęby domowymi metodami, możemy uszkodzić sobie szkliwo. Dlatego lepiej więc oddać się w fachowe ręce dentysty. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący wybielania zębów. Przeczytaj go koniecznie!
Czemu zęby się przebarwiają?
Zacznijmy od tego, że zęby przebarwiają się w wyniku wad rozwojowych (niedorozwój szkodliwa czy zębiny), chorób (porfiria wrodzona, choroba hemolityczna noworodków), zatrucia (fluoroza) czy przyjmowania leków (tetracykliny i ich pochodne). Oczywiście to przyczyny ogólnoustrojowe, na które nie mamy większego wpływu. Natomiast inaczej jest z przyczynami miejscowymi, takimi jak dieta (spożywanie kawy, herbaty, czerwonego wina, słodyczy), palenie papierosów, niektóre leki stosowane w stomatologii czy naturalne starzenie się zębów. Jednak w takim wypadku wiele możemy zdziałać, choćby unikając brudzących uśmiech substancji.
Jak dbać o zęby?
Generalnie rzecz ujmując, aby biel zębów zachować jak najdłużej, powinniśmy myć je po każdym posiłku. Dlatego koniecznie odpowiednią pastą i najlepiej elektryczną szczoteczką, gdy nie jesteśmy w stanie tego zrobić, pomoże żucie gumy bez cukru. Oczywiście można też płukać jamę ustną specjalnymi płynami z fluorkiem sodu. Przede wszystkim przebarwienia powierzchowne (szkliwa) są dość łatwe do usunięcia. Ale już pozbycie się tych głębokich (zębiny) przysparza nie lada kłopotów. Niestety, ale niekiedy jest wręcz niemożliwe.
Oczywiście dużo osób wybiela zęby domowymi sposobami, np. za pomocą sody oczyszczonej, soli lub soku z cytryny. Jest to prosty sposób, by poważnie uszkodzić sobie szkliwo! Owszem, w zaciszu domowym możemy stosować wybielające pasty z tlenkiem fluoru i wodorotlenkiem sodu, paski pokryte nadtlenkiem karbamidu, specjalne gumy do żucia, żele i proszki. Pamiętaj jednak przed ich zastosowaniem i tak należy skontaktować się z dentystą.
Współczesne metody wybielania zębów
Trzeba przyznać, że wybielanie zębów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów w stomatologii estetycznej. Przede wszystkim, współczesne metody gwarantują skuteczność oraz bezpieczeństwo. Natomiast najczęściej używanym środkiem jest nadtlenek wodoru lub karbamidu. Pamiętaj jednak o tym, że odpowiedni preparat i jego stężenie dobiera lekarz.
Musisz wiedzieć, że środek wybielający jest silnym utleniaczem działającym na tyle drastycznie, że powinno się go stosować pod kontrolą specjalisty. Generalnie przeciwwskazaniami do zabiegu są odsłonięte szyjki zębów, nadwrażliwość, choroby przyzębia, odczyny alergiczne, bardzo młody wiek, ciąża oraz laktacja. Poza tym, należy pamiętać, że nie wybielą się wypełnienia, korony oraz inne uzupełnienia protetyczne.

Kategorie: Wybielanie zębów,