Wybielanie zębów - czy warto?

Jeśli chcesz mieć białe zęby to wybielające pasty, paski, lakiery i żele to tylko niektóre sposoby na poprawę ich wyglądu. Ale już samo usunięcie kamienia daje widoczną poprawę. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący sposobów na wybielanie zębów. Przeczytaj go koniecznie!
Czemu zęby przestają być białe?
Zacznijmy od tego, że naturalny kolor zębów waha się od bieli, przez kość słoniową, po odcienie szaroniebieskie i żółtobrunatne. Jednak nierzadko się zdarza, że poszczególne zęby (u tej samej osoby) mają różne zabarwienie. Pojawia się więc pytanie - co wpływa na kolor zębów? No cóż, przede wszystkim geny, które decydują o mineralizacji tkanek, ich składzie chemicznym, kolorze zębiny, grubości i odcieniu szkliwa. Poza tym niemałą rolę odgrywa też czas – z wiekiem bowiem ściera się szkliwo, a im cieńsza jest jego warstwa, tym bardziej prześwituje spod niej ciemniejsza tkanka zębiny. Ponadto znaczny wpływ ma również nasza dieta (barwniki w herbacie, czerwonym winie, jagodach, wiśniach), nawyki (palenie papierosów), przyjmowane leki (żelazo, niektóre antybiotyki) czy po prostu niestaranne mycie zębów. Niestety, ale ciemne, przebarwione zęby nie dodają urody. Dlatego warto więc skorzystać z bogatej oferty środków i zabiegów wybielających.
Wybielanie zębów - zacznij od zdjęcia kamienia nazębnego
Musisz wiedzieć o tym, że często wystarczy oczyszczenie szkliwa z nalotu i kamienia, by zęby od razu stały się jaśniejsze. W związku z tym warto więc zacząć od wizyty u dentysty. Generalnie rzecz ujmując kamień nazębny można usunąć na kilka sposobów – mechanicznie, ultradźwiękami albo podczas zabiegu tzw. piaskowania. Jednak po oczyszczeniu zębów warto jeszcze zrobić przegląd plomb. Pamięta o tym, że te założone przed laty, kompozytowe, też ulegają przebarwieniom, a plomby amalgamatowe mogą zmieniać kolor szkliwa. W związku z tym lepiej je wymienić na nowe, z materiałów o trwałym kolorze. Zwykle koszt: usuwanie kamienia nazębnego to około 100–140 zł.
Wybielanie zębów - wybielające pasty
Trzeba przyznać, że to najprostszy, ale skuteczny sposób usuwania niewielkich przebarwień – daje efekt rozjaśnienia o 1–2 tony. Chodzi oto, że pasty wybielające zawierają specjalne enzymy i aktywne mikrogranulki rozpuszczające błonkę, która wiąże płytkę nazębną ze szkliwem, a także substancje ścierne (np. uwodnioną krzemionkę, węglan wapnia) mechanicznie usuwające osad. Dlatego kupując taką pastę, trzeba zwrócić uwagę na podany na opakowaniu wskaźnik ścieralności – RDA. Przede wszystkim nie powinien przekraczać 200, bo można uszkodzić szkliwo, z tych samych powodów nie należy jej używać dłużej niż przez 2 miesiące. Dodatkowo, dobrym uzupełnieniem past wybielających są specjalne szczoteczki i płyny do płukania ust. Chodzi oto, że między włóknami czyszczącymi szczoteczki mają gumowe wypustki polerujące powierzchnię zębów, płyny zaś hamują gromadzenie się płytki nazębnej. Jeżeli chodzi o koszt to: pasta 3–25 zł, szczoteczka 10–25 zł, płyn około 10 zł.

Kategorie: Wybielanie zębów,