Zdrowe wybielanie zębów - jak to zrobić?

Trzeba przyznać, że przebarwione zęby, zwłaszcza u młodzieży i osób dorosłych stanowią duży problem estetyczny. Przede wszystkim są przyczyną kompleksów i złego samopoczucia. Poza tym wielu ludzi swoje powodzenie zawodowe uzależnia od wyglądu zębów i sięga po najłatwiej dostępne środki. Co ciekawe, stwierdzono, że zęby żółte i przebarwione w wyniku starzenia się, przy fluorozie, rozjaśniają się znacznie łatwiej, aniżeli zęby szare i przebarwione w wyniku stosowania tetracykilin, po urazie, zabarwione silnie w części przydziąsłowej, czy zęby martwe. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący wybielania zębów. Przeczytaj go koniecznie!
Zabiegi higieniczne stosowane do usuwania przebarwień zębów i ich skuteczność
Zacznijmy od tego, że typowe osady nazębne pochodzące z kawy, herbaty, wina, tytoniu i soków można usunąć stosując profesjonalne zabiegi higieniczne przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. Oczywiście efektywność tych zabiegów i stopień bezpieczeństwa są nieporównywalne ze skutecznością zabiegów stosowanych indywidualnie. Pomimo to jednak większość pacjentów stara się samodzielnie, przy użyciu obecnie dostępnych na rynku past ściernych, wybielających zlikwidować przebarwienia z powierzchni zębów. Rzecz jasna pasty te usuwają zabarwiony osad w mniejszym stopniu, aniżeli profesjonalne techniki wybielające. Jednak stosowane przez dłuższy czas są abrazyjne i doprowadzają do uszkodzenia i zmatowienia powierzchownej warstwy szkliwa i zębiny, często w sposób nieodwracalny. W związku z tym, bezpieczniejsze w użyciu i mniej abrazyjne od past ściernych są pasty usuwające przebarwienia na zasadzie chemicznej. Przede wszystkim, pasty zawierające enzymy papainę są, pastami wolnymi od detergentów, mającymi niezmiernie mały współczynnik ścieralności, przez co nie uszkadzają powierzchni szkliwnej zębów.
Poza tym, jako dodatek do wyżej wymienionych past można stosować nici wybielające, które usuwają przebarwienia z powierzchni stycznej zębów i okolicy przydziąsłowej, ale stosować tylko przez okres trzech miesięcy. Jednak używane dłużej mogą powodować stany zapalne śluzówki. Dlatego w celu osiągnięcia maksymalnego efektu rozjaśnienia oprócz past i nici pacjenci mogą zastosować gumę do żucia np. żując 3x dziennie przez 10 minut. Chodzi oto, że guma ta ma działanie wybielające, przeciwpróchnicowe i wzmacniające dziąsła.
Konsekwencje samodzielnego wybielania zębów
Niestety, ale zabiegi wybielające prowadzone indywidualnie, bez jakiegokolwiek nadzoru i konsultacji z lekarzem, powtarzane wielokrotnie, mogą spowodować dużą nadwrażliwość zębów, kruchość i porowatość szkliwa, a także nierównomierne rozjaśnienie. Natomiast wybielanie zębów przy użyciu lakieru, wosku lub żelu prowadzone systemem domowym, bez wcześniejszego zdiagnozowania etiologii przebarwienia i bez profesjonalnego oczyszczenia zębów, może nie dać oczekiwanego efektu wybielania.

Kategorie: Wybielanie zębów,